Isuzubus.cz
PRODEJ AUTOBUSŮ

CITIMARK první testovací jízdy v ČR

 
Isuzu CitiMark

Isuzu CitiMark

Praha 28.4. 2010 ( Green Pear Tip) Nový příměstský autobus se již brzy objeví na českých silnicích Společnost Turancar Praha v těchto dnech představila poprvé v České republice nový model příměstského autobusu ISUZU CITIMARK. Týdenní prezentační  akce je předpremiérou  pro nadcházející mezinárodní veletrh  AUTOTEC v Brně. Poprvé jsme mohli  u nás vidět autobusy značky ISUZU před pěti lety, kdy společnost Turancar zahájila prodej  modelu TURQUOISE. Ve své kategorii se stal nejrozšířenějším autobusem na trhu díky atraktivnímu  provedení a příznivé ceně, vysloužil si tak přiléhavou přezdívku „nejmenší z dospělých“.

ISUZU CITIMARK

je další z nové generace  středně velkých autobusů  určených pro hromadnou příměstskou a městskou dopravu. Nový autobus se výrazně liší od původních modelů Turquoise technickým uspořádáním a nezaměnitelným designem.  Důležité však je, že návrh konstrukce je koncipován od počátku pro účely autobusu městského typu. Osvědčený čtyřválcový motor ISUZU 4HK1E5S se nachází již v zadní části, tím došlo k zásadnímu snížení podlahy v celé délce autobusu a ve střední části vznikla prostorná nízkopodlažní plošina přístupná dveřmi s dvojitou šířkou. Střední dveře jsou vybaveny výklopnou  nájezdovou rampou pro invalidní vozíky.

Již na první pohled působí CITIMARK robustnějším dojmem oproti svým předchůdcům, má podstatně větší rozvor, pozitivní změnou jsou velká kola a celková délka  je 9 m. Předváděcí vůz byl vybaven pneumatickým pérováním, se kterým jsme se setkali u autobusu ISUZU také poprvé.     Snížením podlahy došlo i k celkovému zvětšení vnitřního prostoru, který připomíná vzdušný interiér velkých městských autobusů. Pozitivně hodnotíme logické rozmístění sedadel a praktické provedení plastového obložení stěn i stropního panelu. K psychické pohodě cestujících přispívá velká prosklená plocha oken a dobrý výhled.

Vnitřní osvětlení prostoru pro cestující je zabezpečeno rozptýleným světlem z podélných osvětlovacích těles, vkusně zakomponovaných do stropního panelu.  S ohledem na obsaditelnost až 70 osob, převážně stojících,  je interier dobře prostorově navržen. Záchytné systémy jako madla, tyče pro držení, jsou optimálně rozmístěny a přispívají tak ke zvýšené bezpečnosti cestujících. Komfort dopravy zvyšuje výkonná automatická klimatizace Climatronic v celém prostoru pro cestující i v kokpitu řidiče.

Jízdní vlastnosti posuzujeme z pohledu cestujících, ale i řidiče. Hladina v vnitřního hluku nepřekračuje ani u prázdného vozu běžnou hranici, obvyklou u podobných typů autobusů. Pérování je znatelně tvrdší,  to je ovšem opět záležitostí nastavení optimálního tlaku v soustavě dle zatížení vozidla, kdy se váha vozu pohybuje v rozmezí 7000 až 13 000 kg při plném obsazení.

Hodnotili jsme ovladatelnost a manévrovací schopnosti autobusu v hustém provozu hlavního města, ale i v úzkých uličkách ve staré zástavbě. Jízdu ve všech režimech jsme zvládli bez jakýchkoliv  problémů.  Výkon motoru 150 kW v kombinaci se šestistupňovou převodovkou je dostatečný a věříme, že si dobře poradí i při plném obsazení.

Manuální řazení vyžaduje určitou  zkušenost, po pár kilometrech jsme si sice zvykli, ale vhodnější by pravděpodobně byla u autobusů nasazených v městském provozu automatická převodovka.  Bubnové brzdy na všech kolech jsou dostatečně účinné a brzdný účinek je plynulý, ale i tady bychom se přimlouvali, aby vozy určené pro městský provoz  byly vybaveny dodatečně ještě retardérem.

Celkový náš dojem je více než dobrý a dovedeme si CITIMARK představit jako součást vozového parku českých dopravců. Uplatnění najde všude tam, kde v zájmu rentability a ekonomiky provozu je třeba snižovat náklady. Určitě budeme sledovat osud nového autobusu i v budoucnu. Známkou jedna bychom ohodnotili svébytný, nezaměnitelný design.

text foto: Zdeněk Nesveda

TURANCAR CZ, spol. s r.o.
Jeremiášova č.p. 870/24
Areál Skanska
155 00 Praha 5 Stodůlky
www.turancar.cz
isuzu@turancar.cz
+420 251 610 256
+420 603 970 950

TURANCAR SK – Viliam Turan
Bratislavská 1
949 01 Nitra
Areál Mercedes
www.isuzu.sk
isuzu@turancar.sk
+421 37 6515 221
+421 910 903 355